NAPRZÓD DZIAŁKI
2019-2022
Program realizowany na zlecenie i we współpracy z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy.
miejsce: warszawskie ogrody działkowe
Celem programu „Naprzód działki” jest wspieranie zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju warszawskich ogrodów działkowych oraz współpracy działkowców i społeczności lokalnych.
Program objął działania badawcze, edukacyjne i kulturalne prowadzone na terenie warszawskich ogrodów działkowych. Razem ze społecznościami działkowymi i lokalnymi tworzymy przestrzenie wspólne, organizujemy warsztaty i dyskusje, wspieramy działania artystyczne i wydarzenia, które są okazją do integracji osób z różnych środowisk i pokoleń.
ZAŁOŻENIA:
Ogrody działkowe to przestrzenie o wysokiej wartości ekologicznej i społecznej
Ogrody działkowe stanowią nieodłączny elementem miejskiego krajobrazu. Są przestrzeniami o niepowtarzalnych walorach przyrodniczych, a także miejscami integracji międzypokoleniowej, edukacji ekologicznej i działań twórczych. Zachowanie ich unikalnego charakteru oraz udostępnienie terenów wspólnych mieszkankom i mieszkańcom Warszawy utrwali miejsce ogrodów działkowych na społecznej i ekologicznej mapie miasta.
Zachowanie i rozwój ogrodów działkowych zależy od współpracy działkowców oraz lokalnych społeczności
Kluczowe dla zachowania i rozwoju działek w mieście jest wzmocnienie ich powiązań z otoczeniem w rozumieniu społecznym i przestrzennym - w szczególności poprzez otwarcie na społeczności lokalne. Tak rozumiana integracja działek z tkanką miasta może przyjmować różne formy i powinna następować z poszanowaniem dla ogrodów oraz lokalnego kontekstu, a także z obopólną korzyścią dla społeczności działkowych i ogółu mieszkańców miasta.
Przestrzenie wspólne ogrodów działkowych mogą służyć działkowcom i lokalnym społecznościom
Ogrody działkowe to lokalne obszary zieleni, które mogą służyć spacerom, edukacji, pracy twórczej, spotkaniom sąsiedzkim oraz wymianie wiedzy, umiejętności i doświadczeń. Przestrzenie wspólne ogrodów stanowią tę ich część, z której korzystać może najszersze grono użytkowników.
Ogrody działkowe się zmieniają, a wraz z nimi sposób, w jaki na nie patrzymy
Zachowanie unikalnego charakteru ogrodów działkowych wymaga nowego spojrzenia na ich funkcjonowanie. Mimo, iż działki bywają postrzegane jako samowystarczalny mikrokosmos, to nie są odporne na wpływ procesów zachodzących w mieście. Organizacja i promowanie inicjatyw, które integrują działkowców i lokalne społeczności, a także upowszechnianie dobrych praktyk działkowych, pokazuje, że ogrody działkowe są przestrzeniami, które stają się gotowe na społeczne i ekologiczne wyzwania, jakie stoją przed współczesnym miastem.
Zachowanie i rozwój ogrodów działkowych wymaga upowszechnienia dobrych praktyk
Do pełnego wykorzystania społecznego i ekologicznego potencjału ogrodów działkowych, potrzebny jest ich zrównoważony rozwój, oparty na dbałości o środowisko naturalne i szacunku dla potrzeb społeczności lokalnych. Ważne, by ogrody propagowały różnorodność biologiczną i pełniły funkcje wzorcowych przestrzeni zieleni w mieście, gdzie jest miejsce dla ludzkich i pozaludzkich użytkowników.
Otwarty Dzień Działkowy | 2019 | fot. Rozkwit
![Megi Malinowska tworzy instalację landartową w ROD Wiarus, 2020]()
Warsztaty landartowe z Megi Malinowską | ROD Wiarus | 2020 | fot. Rozkwit
Zuzanna Piętkowska, Baranek | ROD Zelmot | 2021 | fot. Rozkwit
Warsztaty landartowe z Megi Malinowską | ROD Wiarus | 2020 | fot. Rozkwit
Zuzanna Piętkowska, Baranek | ROD Zelmot | 2021 | fot. Rozkwit